گاورنر آسانسور

گاورنر آسانسور
امروزه آسانسورها ساختارهای پیچیده‌تری پیدا کرده‌اند. امنیت جانی مسافران اولویت اول سازندگان آسانسورهاست. یکی از مهمترین قطعات آسانسور، قطعه جلوگیری از سرعت اضافی یا گاورنر آسانسور است. این قطعه به‌ صورت اجباری در آسانسورها تعبیه می‌شود.برای ساخت و طراحی آسانسورها، قطعات زیادی استفاده می‌شوند. هر یک از این قطعات عمل به خصوصی انجام می‌دهند. بخش امنیتی آسانسور هم شامل بخش‌های مختلفی است. گاورنرهای آسانسور یکی از قطعات امنیتی آسانسور هستند که در این مقاله قرار است به طور مفصل به آن بپردازیم. با ما همراه باشید. گاورنر آسانسور

گاورنر آسانسور چیست

یکی از تجهیزات ایمنی اصلی آسانسورها، گاورنر آسانسورها هستند. این تجهیزات برای کنترل سرعت کابین آسانسور طراحی شده‌اند. وقتی سرعت کابین آسانسور از حد مجاز بیشتر شود، در تجهیزات گاورنر سوئیچ مخصوصی باز می‌شود. به‌واسطه باز شدن این سوئیچ، قدرت از موتور و کابل گرفته می‌شود. این مکانیزم در نهایت باعث توقف حرکت و ایستادن کابین می‌شود.سوئیچ‌های ایمنی گاورنر پس از باز شدن، تا زمانی که به‌صورت دستی تنظیم نشوند، مانع حرکت آسانسور می‌شوند. این عملکرد برای ایمنی بیشتر مسافران و اطمینان از عملکرد درست آسانسور پس از این وقوع حادثه است. اصولا سوئیچ‌ها به‌صورت کلید در پنل فرمان آسانسور قابل غیرفعال‌سازی هستند. این پنل در قسمتی نزدیک به موتور آسانسور وجود دارد.بدین واسطه، گاورنرهای آسانسور از سرعت گیری غیرمعمول و ناگهانی آسانسور جلوگیری می‌کنند. این عمل در صورت تداوم داشتن افزایش سرعت، باعث متوقف شدن موتور و قفل شدن سیستم می‌شود. به همین ترتیب جان مسافران آسانسور در خطر قرار نمی‌گیرد.گاورنر اسانسور 

نحوه عملکرد گاورنر آسانسور

سیستم گاورنر آسانسور، یک سیستم مکانیکی جذاب است. در این سیستم گاورنر به‌واسطه کابل‌هایی به ترمز گیرنده کابین متصل است. این اتصال برای اندازه‌گیری سرعت کابین و همچنین متوقف کردن آن است. به همین واسطه تغییرات سرعت کابین در گاورنر نیز تاثیر می‌گذارد. وقتی سرعت حرکت کابین از سرعت تعیین شده بیشتر شود، گاورنر واکنش نشان می‌دهد.گاورنر به‌واسطه سوئیچ‌هایی، توانایی کنترل سرعت‌های غیرعادی را دارد. در اولین قدم درصورتی‌که سرعت کابین کمی از سرعت مجاز عبور کرده باشد، سوئیچ اول فعال می‌شود. این سوئیچ باعث توقف برق‌رسانی به موتور آسانسور می‌شود. درصورتی‌که این روش کارساز نباشد و آسانسور همچنان سرعت بگیرد، به‌سرعت مکانیزم دوم فعال می‌شود.این مکانیزم همچون ترمزهای یک خودرو، باعث توقف سریع کابل‌ها، کابین و موتور می‌شود. در این فرایند، پاراشوت عمل می‌کند. ساختار پاراشوت به نحوی است که همانند یک ترمز عمل می‌کند. بعد از عمل سوئیچ دوم، این قفل فعال شده و تا زمانی که به‌صورت دستی آزادسازی نشود، اجازه حرکت را به کابین و موتور نمی‌دهد.گاورنر

اجزا و قطعات گاورنر آسانسور

گاورنر آسانسور از اجزای تقریبا ساده‌ای تشکیل شده است. این اجزا با استفاده از سوئیچ‌ها، در مواقع موردنیاز به‌واسطه قدرت مکانیکی خود، می‌توانند حرکت آسانسور را متوقف سازند. در ادامه می‌خواهیم چهار قسمت اصلی یک گاورنر را معرفی کنیم.

فلکه اصلی گاورنر

سیستم ایمنی گاورنر شامل اجزای مختلفی است. یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها، فلکه اصلی گاورنر است. این فلکه در موتورخانه آسانسور قرار می‌گیرد. این فلکه به کمک فلکه موجود در چاه آسانسور، با همکاری هم و به‌واسطه همراهی میکروسوئیچ، کابل بوکسل و پاراشوت، از سرعت گرفتن بیش از حد آسانسور، جلوگیری می‌کنند.گاورنر آسانسور و موتور

فلکه انتهای چاه

فلکه انتهای چاه، به کمک سیم‌بکسل، به اهرم پاراشوت کابین وصل می‌شود. این فلکه با همکاری فلکه اصلی، دائما سرعت حرکت کابل را اندازه‌گیری می‌کنند و آماده قفل‌کردن سیستم هستند. این فلکه و فلکه اصلی باید قطری در حدود 30 برابر کابل بوکسل داشته باشند. این مقدار، آزادی عمل مناسبی به آن‌ها می‌دهد.

کنتاکت و میکروسوئیچ‌های فلکه بالا و پایین

میکروسوئیچ موجود در سیستم گاورنر، جهت اندازه‌گیری سرعت حرکت گاورنرها و قطع اضطراری سیستم برق آسانسور است. این میکروسوئیچ با قطع کردن اضطراری برق، از ادامه حرکت موتور جلوگیری می‌کند. بعد از قطع برق و قفل شدن سیستم، باید به‌صورت دستی سیستم را راه‌اندازی کرد.

سیم‌بکسل گاورنر

سیم‌بکسل گاورنر باید حداقل قطری در حدود 6 میلی‌متر داشته باشد. ضمن اینکه ضریب اطمینان این کابل حداقل باید روی 8 اندازه‌گیری شده باشد. این کابل قرار است نیروی کافی را به پاراشوت منتقل کند، ضمن اینکه در بین گاورنرها باید گردش منظم و روانی داشته باشد. بکسل گاورنر

پاراشوت یا ترمز اصلی

پاراشوت به‌عنوان سیستم متوقف کننده اصلی کابل‌های کابین آسانسور شناخته می‌شود. این وسیله در بین راه کابل‌های آسانسور قرار دارد و با وسیله دو اهرم خود، به گاورنرها متصل می‌شود. گاورنرها در صورت کشیدن کابل، باعث می‌شوند تا پاراشوت فرایند متوقف سازی را آغاز کند.

سایر اجزا

  • وزنه کششی درون چاهک
  • پایه گاورنر
  • و اتصال کابل
این‌ها اجزا اصلی گاورنرهای آسانسور هستند. این اجزا ممکن است در مدل‌های مختلف و شرایط مختلف، امکانات بیشتری به همراه داشته باشند. به‌صورت کلی همین اجزا در اکثر سیستم‌های گاورنرها دیده می‌شوند. نصب گاورنر

طریقه نصب گاورنر آسانسور

نصب گاورنر آسانسور یک فرایند بسیار مهم است. افرادی که آموزش‌های تخصصی ندیده‌اند نباید این وسیله امنیتی و حساس را نصب کنند. درصورتی‌که در هر یک از فرایندهای نصب اشکالی به وجود بیاید، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشند. پس همیشه باید در نصب گاورنر از کارشناسان مجرب این حوزه استفاده کرد.در این قسمت ما نحوه نصب گاورنر را به‌صورت کلی برای شما توضیح می‌دهیم. هدف از این اقدام، صرفا آشنایی شما با نحوه نصب گاورنر است. این اطلاعات می‌تواند به شما در جهت درک چگونگی عمل گاورنرها کمک شایانی کند.قبل از نصب گاورنر، باید یک سری اطلاعات اولیه در نظر گرفته شوند. اول سرعت استاندارد آسانسور است. این سرعت ممکن است در هر مدل آسانسور متفاوت باشد. سپس وزن تجهیزات باید بررسی شود. این امر برای ارزیابی دقیق‌تر قطر کابل بوکسل موردنیاز بسیار حیاتی است. پس از کسب این اطلاعات و تهیه وسایل مناسب آسانسور خود، فرایند نصب آغاز می‌شود.

نصب گاورنر اصلی در موتورخانه یا بالاتر از آن

گاورنر اصلی در بالاترین قسمت ممکن نصب می‌شود. این وسیله با استفاده از تجهیزات ثابت سازی، نظیر پایه مخصوص و پیچ‌های مقاوم، به سطح محکم می‌شود. این وسیله باید با زاویه‌ای استاندارد نسبت به گاورنر موجود در چاه نصب شود. درصورتی‌که اختلاف زاویه بیش از 3 درجه باشد، امکان سایش قطعات و خرابی آن‌ها وجود دارد.

نصب گاورنر پایین در چاه آسانسور

گاورنر آسانسوری که در قسمت چاه نصب می‌شود، باید در زاویه‌ای درست پس از نصب گاورنر اصلی، قرار بگیرد. این گاورنر نیز باید با تجهیزات ثابت سازی، در محل خود محکم و ثابت شود.

برقراری اتصال گاورنرها با سیم‌بکسل استاندارد

گاورنرهای نصب شده باید با سیم‌بکسل مناسبی که تهیه شده است، به هم متصل شوند. رویه اتصال آن‌ها ممکن است در مدل‌های مختلف متفاوت باشد. سیم‌بکسل در واقع رابط اصلی ارتباطی بین گاورنرها و پاراشوت است و باید از مدل‌های استاندارد تهیه شود.

اتصال به پاراشوت

در نهایت پاراشوت وظیفه متوقف کردن آسانسور را برعهده دارد. این وسیله به هر دو گاورنر متصل می‌شود و به‌واسطه همین اتصال، در صورت به‌روز مشکل، عملیات توقف کابین را انجام می‌دهد. گاورنرها از دو طرف به اهرم‌های بالا و پایین پاراشوت متصل می‌شوند. این اهرم‌ها پس از کشیده شدن، باعث می‌شوند لقمه‌های پاراشوت با کابل اصلی آسانسور درگیر شده و آسانسور متوقف شود. در نصب و راه‌اندازی پاراشوت باید نکات ارزنده‌ای را بررسی کرد:
  • اول اینکه پاراشوت سالم باشد.
  • دوم اینکه اهرم‌ها پاراشوت درگیری اضافی نداشته باشند.
  • سوم اینکه گاورنرها توانایی کشیدن اهرم‌ها را داشته باشند.
  • و در نهایت پاراشوت در مکان مناسبی تعبیه شده باشد.

نصب میکروسوئیچ‌های قطع‌کننده برق

یکی از راهکاری‌های گاورنرها برای کنترل سرعت غیرعادی کابین‌ها، قطع برق موتور و اجزای حرکتی آسانسور است. این قطعی به‌واسطه میکروسوئیچ‌ها رخ می‌دهد. میکروسوئیچ‌ها باید در هر یک از گاورنرها نصب شوند و برای قطع برق در زمان مناسب، آماده شوند.

نصب تجهیزات محافظتی از گاورنرها

در نهایت باید تجهیزات محافظتی مناسب گاورنرها نصب شوند. تجهیزات محافظتی گاورنرها شامل قفس‌های حفاظتی هستند. این قفس‌ها حتما باید بعد از نصب و راه‌اندازی گاورنرها، نصب شوند. درصورتی‌که قفس‌ها نصب نشوند، ممکن است در اثر برخورد اشخاص یا اشیاء با گاورنر، سیستم آن به هم بریزد.در نهایت پس از نصب بخش‌های مختلف، گاورنر آسانسور توسط کارشناسان آزمایش شده و راه‌اندازی می‌شود. گاورنر نصب شده 

سرعت عملکرد گاورنر قطعات آسانسور

عملکرد گاورنر آسانسور باید سریع و بی‌درنگ باشد. وقتی آسانسور از وضعیت استاندارد خارج می‌شود، تا وقوع حادثه فقط چند ثانیه فاصله است. در این ‌بین اگر هرگونه اقدامی با تاخیر انجام شود، احتمال آسیب رسیدن به مسافران وجود دارد.گاورنرهای آسانسور، به‌واسطه مکانیزم مکانیکی خود و همچنین وجود میکروسوئیچ‌ها، سرعت آسانسور را با معیارهای خود می‌سنجند. در این ‌بین اگر سرعت آسانسور فقط 10 درصد از حد مجاز عبور کند، عملگرهای گاورنرها فعال می‌شوند و به‌سرعت اقدامات لازم را انجام می‌دهند.یکی از این اقدامات، کشیدن اهرم‌های پاراشوت است. پاراشوت هم نظیر یک ترمز خودرو عمل می‌کند و موجب می‌شود کابل‌های اصلی کابین، از حرکت بایستند. این امکان موجب می‌شود تا کابین حرکت نکند. ضمن اینکه موتور از قبل به‌واسطه سوئیچ‌ها متوقف شده است. این فرایند باید کمتر از چند ثانیه انجام شود تا جان مسافران نجات پیدا کند.  گاورنر آسانسور

نتیجه‌گیری

گاورنرهای آسانسور، وسایل و تجهیزات حفاظتی مهمی در آسانسورها هستند. این وسایل، به‌واسطه ساختار مناسب خود، همواره سرعت حرکت کابین را اندازه‌گیری می‌کنند و در صورت افزایش سرعت کابین، در کوتاه‌ترین زمان، دستور توقف آن را صادر می‌کنند. گاورنرها شامل اجزای مختلفی هستند و توسط کارشناسان مجرب نصب می‌شوند. ما در این مقاله به‌صورت کامل، گاورنرها را بررسی کردیم.

پاراشوت همان ترمز ایمنی یا ترمز استحفاظی آسانسور است. بسته به مکانیزم و نوع طراحی برای فعال شدن پاراشوت از دستگاه گاورنر استفاده می شود. برای آشنایی با مکانیزم و اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه کنید.

گاورنر شامل اجزایی از قبیل فلکه، پایه، میکروسوییچ، وزنه و … است که ابتدا باید هر یک در جای مناسب و صحیح تعبیه شوند. سپس باید جانمایی گاورنر به درستی تعیین و به پاراشوت متصل شود. در این مقاله این مراحل بطور کامل تشریح شده است.

همین حالا با تولیدکنندگان، وارد کنندگان و فروشندگان گاورنر و دیگر قطعات آسانسور آشنا شوید، محصولاتشان را مشاهده کنید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و قیمت با آنها تماس بگیرید.