بالابر خانگی هیدرولیک

بالابر خانگی هیدرولیک

بالابر خانگی هیدرولیک چیست؟

بالابر خانگی هیدرولیک، نوع کوچکی از انواع آسانسور است که در خانه های ویلایی یا آپارتمان های فاقد آسانسور مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع دستگاه متداول ترین نوع بالابر خانگی است. بالابر هیدرولیکی خانگی را میتوان یکی از انواع بالابر هیدرولیکی ثابت دسته بندی کرد که برای جابجایی افراد (نفربر) تجهیز میشود. این دستگاه یا همان هوم لیفت، با استفاده از یک جک هیدرولیک و یک دستگاه پاوریونیت عمل میکند. برخی از مزایای سیستم هیدرولیک در بالابر خانگی را میتوانید در مقاله بالابر خانگی مطالعه کنید.

انواع بالابر خانگی هیدرولیک

بالابر خانگی هیدرولیک را میتوان در سه مدل اصلی دسته بندی کرد. این دسته بندی به روش اجرا و نحوه کار گذاشتن جک هیدرولیک بازمیگردد. این سه نوع عبارت اند از: بالابر خانگی با جک مستقیم در زیر، جک مستقیم در کنار و جک غیرمستقیم. در زیر هر یک از این سه نوع بالابر خانگی شرح داده شده اند.

بالابر خانگی با جک کنار غیرمستقیم هیدرولیک

این نوع بالابر خانگی، متداولترین نوع است و میتوان گفت عمدتا بالابرهای خانگی با استفاده از سیستم جک در کنار غیرمستقیم مورد استفاده قرار میگیرند. در این روش، یک جک هیدرولیک غیرمستقیم با نسبت یک به دو کابین را جابجا میکند. در این مدل، با حرکت هر یک متر جک هیدرولیک، کابین بالابر دو متر جابجا میشود.

بالابر خانگی با جک کنار مستقیم هیدرولیک

بالابر خانگی هیدرولیکی با جک کنار مستقیم کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. ولی در شرایطی که امکان نصب این سیستم وجود داشته باشد میتوان آن را یکی از بهترین گزینه ها از هر نظر دانست. در این روش یک جک هیدرولیک مستقیم در کنار کابین نصب میشود و نسبت حرکت یک به یک است.

بالابر خانگی با جک زیر مستقیم

بالابر خانگی با جک زیر مستقیم میتواند بسیار زیبا و مجلل طراحی شود. معمولا ترجیح داده میشود بالابرهای خانگی هیدرولیکی با کابین شیشه ای و لوکس با سیستم جک زیر اجرا شوند. تنها محدودیت و مشکل این سیستم، کنده کاری زیر چاهک برای ایجاد حفره جک در زیر بالابر است.

بالابر خانگی با کابین

بالابرهای خانگی باید دارای یک کابین کامل مانند آسانسور باشند. این کابین باید حتما دارای شرایط ایمن و استاندارد باشد. دیواره های کابین نباید بصورت نرده ای، قفسه ای، یا کوتاه باشند. ارتفاع کابین باید حداقل 200 سانتیمتر بوده و دارای یک سقف باشد. بهتر است با توجه به ابعاد و شرایط بالابرهای خانگی هیدرولیک یا کششی، کابین سبک باشد. بنابراین توصیه میشود تزیینات خاص مانند کف سنگ و دیواره های استیل برای سبک شدن کابین حذف شوند. کابین های شیشه ای نیز معمولا سنگین هستند و تمیز کردن جداره های خارجی آنها دشوار است.

ساخت بالابر هیدرولیک خانگی

ساخت بالابرهای خانگی هیدورلیک دارای دو بخش است. بخش اول ساخت و تامین تجهیزات و قطعات و بخش دوم اجرا یا نصب آن در محل پروژه. در بخش اول برخی از قطعات باید مطابق با شرایط و ابعاد و اندازه های ساختمانی محل طراحی و ساخته شوند. این کار طبیعتا زمان بر است و در کارگاه های اختصاصی انجام میشود. بعنوان مثال کابین بالابر، جک و پاوریونیت هیدرولیک در این دسته قطعات هستند. برخی از قطعات مانند ریل، سیم بکسل و … بصورت آماده در انبارها وجود دارند و باید متناسب با نیاز پروژه خریداری شوند. در مرحله آخر تمام قطعات به محل ساختمان حمل شده و دستگاه مونتاژ، نصب و راه اندازی میشود.