بالابر ساختمانی

بالابر مصالح بر ساختمانی را می توان از جمله پرکاربردترین تجهیزات یا ماشین آلات کوچک ساختمانی دانست که در بیشتر کارگاه های ساختمانی، معدنی و عملیات حفر چاه مورد استفاده قرار می گیرد. در این صفحه با سازندگان و تولیدکنندگان، فروشندگان و تعمیرکاران بالابر مصالح ساختمانی آشنا می شوید. همچنین اگر در این زمینه فعالیت میکنید میتوانید براحتی محصول، خدمات و کسب و کار خود را به مخاطبان معرفی کنید. 

همه چیز درباره بالابرهای ساختمانی!

بالابر ساختمانی چیست؟

بالابر ساختمانی را با نام های بالابر مصالح بر یا بالابر مصالح ساختمانی نیز میشناسند. بالابر مصالح بر وسیله ای است پرکاربرد که در اغلب عملیات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بالابر مصالح بر متشکل از یک وینچ است که با الکتروموتور و گیربکس عمل می کند. بوسیله این نوع بالابر حمل مصالح به طبقات ساختمان یا ترازهای مورد نظر صورت می گیرد. بالابرهای مصالح ساختمانی معمولا با برق تک فاز 220 ولت شهری کار میکنند و ظرفیت بار بین 100 تا 200 کیلوگرم دارند. اگرچه دستگاه هایی با ظرفیت بالاتر مانند بالابرهای ساختمانی 500 کیلویی و 1000 کیلویی که با برق سه فاز عمل می کنند توسط سازندگان و فروشندگان عرضه می شود.

کاربرد بالابر مصالح بر ساختمانی چیست؟

 • بالابر مصالح بر ساختمانی یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در عملیات ساختمانی است. این دستگاه پرکاربرد را میتوان در اغلب کارگاهی های ساختمانی، حفر چاه، کارهای معدنی و … مشاهده کرد. از جمله مهمترین کاربردهای بالابر ساختمانی عبارت اند از:
 • ساخت ساختمان
 • بازسازی و تغییرات ساختمان
 • بالابر بارانداز
 • حفر چاه
 • عملیات فاضلاب
 • عملیات معدن
بالابر ساختمانی

انواع بالابر ساختمانی از نظر ظرفیت

مهمترین شاخص در دسته بندی بالابرهای ساختمانی ظرفیت بار است. نوع موتور و ولتاژ آن نیز به ظرفیت بار وابسته است. همچنین گیربکس از نظر نوع و سایز به نسبت ظرفیت بار تغییر می کند. بطور معمول در بازار انواع بالابر ساختمانی از نظر ظرفیت به محدوده 200 کیلوگرم، 500 کیلوگرم، 750 کیلوگرم و 1000 کیلوگرم تقسیم می شوند. البته لازم به یادآوری است که بیشترین کاربرد را بالابرهای 200 کیلویی تکفاز دارند. ظرفیت های بیشتر به کاربردهای خاص و صنعتی مربوط می شوند. قیمت بالابر ساختمانی نیز کاملا نسبت به نوع ظرفیت متغیر است.

بالابر ساختمانی تک فاز یا سه فاز

بالابرهای مصالح بر ساختمان همانطور که گفته شده از نظر ظرفیت دسته بندی می شوند. نوع برق (فاز و ولتاژ) الکتروموتور نیز بر مبنای ظرفیت بار دستگاه محاسبه و تعیین می شود. 

با در نظر گرفتن ضرایب اطمینان و راندمان و … معمولا برای بالابرهایی با ظرفیت حداکثر 3 اسب از الکتروموتور تک فاز استفاده می شود. در ظرفیت بالاتر می بایست از برق سه فاز استفاده کرد. البته برای ظرفیت های کمتر از 3 اسب نیز می توان از موتورهای سه فاز بهره برد اگرچه عموما ترجیح داده می شود با توجه به شرایط کار و دسترسی آسان از موتورهای تک فاز استفاده شود.

قیمت بالابر مصالح بر

قیمت بالابر ساختمانی

قیمت بالابر ساختمانی به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. ظرفیت بار
 2. نوع الکتروموتور
 3. نوع گیربکس
 4. کیفیت و نوع پایه ها، شاسی و ریل بالابر
 5. کیفیت ساخت دستگاه (جوشکاری ها، اتصالات و …)
 6. کیفیت سایر اقلام دستگاه مانند سیم بکسل، قلاب، درام، بست ها و …

بالابر ساختمانی کوچک تک فاز

 • بالابر ساختمانی تک فاز بهترین و متداول ترین نوع بالابر ساختمانی برای مصارف عادی و معمول است. بالابر ساختمانی تکفاز با برق 220 ولت شهری کار می کند و ظرفیت حداکثر 200 کیلوگرم دارد. این نوع بالابر با استفاده از یک موتور 1400 دور یا 3000 دور و فرکانس 50 هرتز عمل کرده و گیربکس متناسب خود را دارد. قیمت بالابر ساختمانی تک فاز بسته به نوع موتور، گیربکس و مشخصات سایر اجزا و قطعات متفاوت است.
بهترین بالابر ساختمانی

اجزا و قطعات بالابر ساختمانی

بالابر مصالح بر از یک وینچ تشکیل شده که برای بالا بردن بار سیم بکسل به دور آن پیچیده میشود. در سوی مقابل برای پایین رفتن بار، سیم بکسل از دور درام وینچ باز میشود. این وینچ بصورت افقی روی ریل دستگاه حرکت کرده تا عملیات بارگیری و تخلیه بار آسان شود. ریل روی پایه ای سوار شده که می بایست استحکام کافی در برابر نیروهای وارد شده را دارا باشد. مهمترین اجزا و قطعات بالابر شانل موارد زیر می باشند:

 1. الکتروموتور
 2. گیربکس
 3. کلید بالابر
 4. درام
 5. سیم بکسل و قلاب بکسل
 6. کالسکه
 7. پایه 
 8. باکت
موتور بهترین بالابر ساختمانی

موتور بالابر ساختمانی

بدون شک موتور بالابر مصالح بر مهمترین قسمت آن است. این وسیله در واقع یک ماشین الکتریکی است و به همین دلیل الکتروموتور نامگذاری شده است. الکتروموتورهای مورد استفاده در بالابرها باید گشتاور بالا، توان مناسب، و اجزای مقاوم و با کیفیتی داشته باشند. موتورها را می توان به دو نوع تک فاز و سه فاز دسته بندی کرد. موتورهای تک فاز لازم است دارای خازن و کلاچ قوی باشند. بطور کلی عملکرد، کیفیت و دوام دستگاه بالابر تا حد زیادی در گرو نوع موتور و کیفیت آن است. 

از برترین برندهای الکتروموتور می توان به زیمنس، الکو یوگسلاوی، گوانگلو چین، استریم چین، اس بی ایتالیا و … اشاره کرد. 

گیربکس بالابر ساختمانی

 • گیربکس یا همان جعبه دنده یکی دیکر از مهمترین اجزای بالابر مصالح است. در بالابرهای ساختمانی گیربکس نقش انتقال نیرو، تغییر راستای نیرو، تبدیل سرعت و قدرت را دارد. گیربکس های مورد استفاده در این نوع بالابرها از نوع حلزونی هستند که سایز و تیپ آنها بسته به مشخصات الکتروموتور و طراحی و محاسبات دستگاه متفاوت است. گیربکس های بالابر با توجه به شرایط کاری باید دارای استقامت و استحکام بالایی باشند. دنده های گیربکس فشار بالایی تحمل می کنند و بدین منظور از آلیاژهای دقیقی باید استفاده شود.
گیربکس بهترین بالابر ساختمانی

فیلم آموزش نصب بالابر ساختمانی

پرسش های متداول بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی معمول اغلب با ظرفیت 200 کیلوگرم و با برق تکفاز کار می کنند. بالابرهای ساختمانی با ظرفیت های 300 کیلوگرم و بالاتر تا 1000 کیلوگرم با برق سه فاز کار می کنند.

بالابرهای با ظرفیت 200 کیلوگرم می توانند با برق تک فاز و همچنین با برق سه فاز عمل کنند. ولی بمنظور دسترسی بهتر و ساادگی در نصب و راه اندازی و پیشگیری از خطرات برق گرفتگی مدل تک فاز بیشتر توصیه میشود.

قیمت بالابر ساختمانی تحت تاثیر مشخصات آن است که در این مقاله بطور کامل توضیح داده شده است. همچنین با توجه به تاثیر عمده قیمت الکتروموتور و آهن آلات با توجه به نوسانات قیمت در بازار قیمت دستگاه باید به روز شود. می توانید برای دریافت قیمت بروز دستگاه از فروشندگان بالابر که در این صفحه معرفی شده اند اطلاعات لازم را دریافت کنید.

مشخصات بهترین بالابر ساختمانی به مشخصات تجهیزات و قطعات مورد استفاده در آن و همچنین کیفیت ساخت و محاسبات مهندسی آن بستگی دارد. برای دریافت اطاعات لازم در این خصوصوص این مطلب را مطالعه کنید.

برترین شرکت ها و تولیدکنندگان بالابر ساختمانی

تازه ترین مطالب بلاگ

5/5