کابین آسانسور

کابین آسانسور

کابین آسانسور

امروزه آسانسور تبدیل به یکی از اجزاء اصلی هر ساختمان شده است. آسانسور در انواع ظرفیت‌های مختلف با امکانات متفاوت در ساختمان‌ها کار گذاشته می‌شود. آسانسورها بخش‌های مختلفی دارند که هرکدام وظایف منحصربه‌فرد خود را انجام می‌دهند. بخشی که مردم با آن سروکار دارند، کابین آسانسور است.

کابین‌های آسانسور به‌نوعی جلوه اصلی آسانسورها هستند که می‌توانند خلاقیت، راحتی و نوآوری سازندگان و انتخاب‌کنندگان را به نمایش بگذارند. بر این اساس کابین را می توان از جمله مهمترین موارد در لیست قطعات آسانسور دانست. برای خرید و انتخاب درست یک کابین مناسب، باید اطلاعات مناسبی دراین‌رابطه کسب کنید. این مقاله همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید.

کابین

کابین آسانسور چیست؟

بهتر است در ابتدا کابین را بیشتر بشناسیم. کابین، قسمت محرک آسانسور است. این قسمت اصولا از فولاد ساخته شده است و با سیم‌بکسل و کابل‌های نگهدارنده به کشنده کابین متصل است. این قسمت باید در حفره آسانسور در طول طبقات حرکت کند و در هر طبقه به‌صورت تراز بایستد.

این تراز بودن باید در سوار و پیاده شدن مسافرین و بار بدون تغییر بماند. کابین‌های آسانسور باید امکانات مناسب جهت انتخاب مقصد، امکانات اعلام موقعیت اضطراری، سیستم اعلام شماره طبقات و تهویه را داشته باشند تا حداقل امکانات برای جابه‌جایی مسافرین و بار فراهم شود. در ادامه بخش‌های اصلی یک آسانسور را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

کابین آسانسور از انتخاب تا نصب

برای انتخاب کابین آسانسور مناسب، شرایط و موارد زیادی باید بررسی شوند. ابتدا باید تعداد واحدها و حداقل و حداکثر مسافران تخمین زده شوند. در واقع هر چه تعداد واحدها بیشتر شود، باید ظرفیت بیشتری برای کابین در نظر گرفت. سپس فضای موجود باید مورد بررسی قرار بگیرد.

هر چه ظرفیت آسانسور بیشتر می‌شود، طبق جدول موجود در این مقاله، سطح مساحت کابین هم بیشتر می‌شود. بدین ترتیب باید استراتژی و آینده‌نگری بهتری برای انتخاب کابین داشته باشید. باقی مراحل نصب را باید به متخصصین و کاربلدان بسپارید و در نهایت آسانسور خود را تحویل بگیرید.

 

طراحی و ظاهر یک کابین، جلوه گر خلاقیت، تخصص و هنر شما و شرکت سازنده کابین است.

ابعاد کابین آسانسور

کابین‌ آسانسور، ابعاد استاندارد و مناسبی دارد. این ابعاد بسته به چاه آسانسور، درگاه‌های طبقات و سیستم‌های کشنده تغییر می‌کنند. به‌صورت کلی این ابعاد برحسب تعداد نفرات در جدول زیر دسته‌بندی می‌شوند.

ظرفیت کاربری کابینمساحت کابین (مترمربع)ابعاد استاندارد کابینابعاد استاندارد چاه
4 نفر یا 300 کیلوگرممسافربر0.79 تا 0.9896 در 96125 در 160
6 نفر یا 450 کیلوگرممسافربر1.17 تا 1.31112 در 112140 در 175
8 نفر یا 600 کیلوگرممسافربر1.45 تا 1.59124 در 124150 در 190
10 نفر یا 750 کیلوگرممسافربر1.75 تا 1.9136 در 136165 در 200
13 نفر یا 1000 کیلوگرمبار و مسافربر2.2 تا 2.4210 در 110240 در 175
21 نفر یا 1600 کیلوگرمبار و مسافربر2.4 تا 3.56240 در 140270 در 210

این ابعاد ممکن است برای سفارشات ویژه تغییر کنند. همچنین ظرفیت کابین‌ها نیز می‌تواند بسته به سفارش مشتری کمتر یا بیشتر شود. در صورت تغییر ظرفیت، باید از کشش موتور و کابل‌های کشنده اطمنیان حاصل کنید.

کابین و درب آسانسور

جنس کابین آسانسور

جنس کابین‌های آسانسور از فولاد است. در انواع کابین‌ها ممکن است تفاوت‌هایی در جنس ساختار وجود داشته باشد. مثلا در بعضی آسانسورها از چوب برای گرفتن صداهای اضافی استفاده می‌کنند ولی بازهم ساختار آن از فولاد است. کابین‌های آسانسور از لحاظ جنس بدنه انواع مختلفی دارند. کابین‌های شیشه‌ای و استیل، بیشترین استفاده را در بین انواع کابین‌ها دارند.

کابین استیل آسانسور

اکثر کابین‌های موجود، از دیواره استیل ساخته شده‌اند. استیل به دلیل داشتن خاصیت ضدزنگ، وزن سبک‌تر و جذابیت و شکل‌پذیری بهتر، به‌جای فولاد استفاده می‌شوند. کابین‌هایی که در اکثر ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند، از جنس استیل هستند.

کابین آسانسور شیشه‌ای

کابین‌های شیشه‌ای از جمله انواع زیبا و جذاب کابین‌ها هستند. در ساختار دیواره‌های این کابین‌ها به‌جای استفاده از فولاد، استیل و سایر مواد دیگر، از شیشه استفاده شده است. کابین‌های شیشه‌ای در مراکز خرید، شرکت‌ها و سازمان‌ها و به‌طورکلی در جاهایی که نیاز به جلوه‌نمایی دارد، تعبیه می‌شوند.

کابین آسانسور مدرن

امروزه مشتریان می‌توانند دیزاین و طراحی درونی کابین آسانسور را انتخاب کنند. از جمله پرفروش‌ترین طراحی‌های موجود، کابین‌های مدرن هستند. این کابین‌ها می‌توانند تمام استیل یا تمام شیشه‌ای باشند و به‌واسطه طراحی زیبا، شیک و مدرن خود به‌عنوان کابین‌های مدرن شناخته می‌شوند.

 کابین آسانسور خودروبر

یکی از مشکلات ساختمان‌های جدید، کمبود فضای کافی برای پارک خودروهاست. در بعضی موارد هم صاحبان خودروهای گران‌قیمت علاقه‌مند هستند خودروشان در منزل یا در پارکینگ ویژه‌ای قرار بگیرد. خرید و احداث یک آسانسور خودروبر به‌مراتب ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر از ایجاد گذرگاه مخصوص خودروهاست. بدین واسطه، می‌توان بدون نیاز به طی مسیر طولانی، خودرو را در بین طبقات جابه‌جا کرد.

امروزه انواع بسیار متنوعی از آسانسورها با قدرت‌های مختلف به بازار آمده‌اند. یکی از کاربردی‌ترین آسانسورهایی که در بسیاری از ساختمان‌های جدید کاربرد دارند، آسانسورهای خودروبر هستند. در ساخت این آسانسورها، تجهیزات بسیار بزرگ‌تر و قوی‌تری به کار می‌روند.

این آسانسورها باید توانایی حمل حداقل یک خودرو به وزن 3 تا 7 تن را داشته باشند. به همین واسطه کابین‌های مخصوصی نیز برای این آسانسورها طراحی می‌شوند. این کابین‌ها با اشکال و ابعاد مختلف، توانایی حمل خودروهای سبک را دارند.  امروزه آسانسورهای خودروبر در اکثر آپارتمان‌های لوکس و مدرن تعبیه می‌شوند.

کابین آسانسور خودرو

سنگ کابین در آسانسور

کابین‌های آسانسور به‌واسطه خلاقیت طراحان، بسیار زیباتر از گذشته شده‌اند. امروزه یکی از راه‌های زیباسازی کابین‌ آسانسور، استفاده از سنگ‌های تزئینی است. در این روش، به‌جای استفاده از استیل، چوب و یا طرح‌های قدیمی، می‌توان از سنگ‌های مختلف برای زیباسازی کابین استفاده کرد.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات کابین‌های معمولی، جذب صدا و زمخت بودن کف و دیواره‌های آن‌ها است. سنگ‌های تزئینی به‌واسطه ایجاد طرح‌های زیبا و جذاب، می‌توانند کف و دیواره‌های کابین را پوشش دهند.

کف کابین همواره جاذب فشارها، لغزش‌ها و رفت‌وآمدهاست. برای استفاده از سنگ در کف کابین باید سنگی انتخاب شود که توانایی تحمل این فشارها را داشته باشد. سنگ‌های مرمریت و گرانیت به‌واسطه صیقل پذیری، قدرت تحمل فشار و لغزش، قابل‌استفاده در کف کابین‌های آسانسور هستند.

سنگ آسانسور

 شاسی فرمان آسانسور

وقتی شخص وارد آسانسور می‌شود، تنها راه ارتباطی او با مدار فرمان، شاسی‌های فرمان است. درون این شاسی‌ها امکانات مختلفی تعبیه شده‌اند. این قابلیت‌ها عبارتند از:

  • دکمه‌های انتخاب طبقه
  • دکمه‌های آژیر خطر
  • دکمه شروع تهویه هوا
  • پنل نمایش شماره طبقه و نوع حرکت
  • تلفن تماس اضطراری

ممکن است در بعضی شاسی‌ها مواردی اضافه شده یا کم شوند ولی در کل این موارد در اکثر شاسی‌های فرمان موجود هستند. شاسی‌های فرمان نیز باتوجه‌به درخواست مشتری می‌توانند مدل‌های به‌روزتر و گران‌تر یا مدل‌های ساده‌تر و ارزان‌تر باشند. این انتخاب کاملا بسته به سلیقه مشتری و نیازهای ساختمان است.

جمع‌بندی

در این مقاله، انواع کابین‌ها را شرح دادیم و آن‌ها را از نظر ظرفیت، مساحت و ظاهر بررسی کردیم. به‌طورکلی، کابین آسانسور بخش مهمی از آسانسور است که مردم با آن ارتباط مستقیم دارند. خرید کابین جذاب، خلاقانه، کاربردی و مناسب اهمیت زیادی دارد. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی برای خرید کابین‌های آسانسور به دست آورید.